Co to jest EKUZ? Jak wyrobić taką kartę i do czego ona służy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może uratować Ci życie. Ten dokument swoim wyglądem przypomina polski dowód osobisty. Upoważnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych poza granicami własnego kraju. Sprawdź, w których krajach obowiązuje EKUZ i jakie leczenie obejmuje.

Wybierasz się za granicę? Czy wiesz, co to jest EKUZ? Sprawdź, jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ – co to jest? Poznaj definicję tej karty.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który upoważnia obywateli Polski do korzystania bezpłatnie ze świadczeń medycznych na ternie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest ona również ważna w krajach, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ponadto można z niej korzystać również w Norwegii, Islandii, Szwajcarii oraz w Liechtensteinie. Podczas nagłej sytuacji, gdy zdrowie obywatela Polski ulega pogorszeniu i konieczna jest pomoc lekarska. Obywatel z kartą EKUZ nie musi wracać do swojego kraju, by uzyskać taką pomoc. Bezpłatne leczenie ma taki sam zakres, do jakiego mają dostęp obywatele danego kraju. Z tego powodu warto, poznać zasady korzystania ze służby zdrowia w kraju, do którego się wyjeżdża.

Dobrym przykładem jest tutaj Francja, która obliguje każdego ubezpieczonego Francuza do pokrycia 30% honorarium lekarza. Wybierając się do Francji z kartką EKUZ, nabywamy taki sam obowiązek.

Kto może otrzymać kartę EKUZ. Sprawdź, czy jesteś na tej liście.

Prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymuje każdy, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Oto lista uprawnionych do EKUZ:

właściciele działalności gospodarczych,
rolnicy, ubezpieczeni w KRUSI-e,
wszystkie osoby pracujące legalnie,
osoby pobierające rentę, emeryturę lub świadczenia przedemerytalne,
dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Karta EKUZ na wakacjach. Czy zawsze możesz z niej skorzystać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje tylko sytuacje nagłe. Jeśli złamiesz rękę lub ktoś z Twoich bliskich dostanie udaru w czasie wakacji, to z pewnością służba zdrowia poza granicami Polski powinna udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Działanie placówek zdrowotnych w poszczególnych krajach może się od siebie nieco różnić. A zatem przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić, co obejmuje karta EKUZ w konkretnym kraju.

Przyjęło się, że ten dokument gwarantuje podstawowe ubezpieczenie, które pomaga turystom w nagłych sytuacjach. Jednak warto pamiętać, że nie jest to pełne ubezpieczenie. I z pewnością nie da się odbyć w ramach karty EKUZ planowanych w kraju zabiegów w czasie wakacji za granicą. Nie refunduje ona również usługi ratownictwa i najczęściej nie pokrywa kosztów transportu chorego do Polski.

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ?

Aby w czasie zagranicznych wakacji posiadać podstawowe ubezpieczenie refundowane przez NFZ, należy zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Można to zrobić na kilka sposobów:

osobiście w wydziale – wystarczy udać się do najbliższej placówki Narodowego Funduszu Zdrowia, wypełnić wniosek i za chwilę odebrać kartę EKUZ;
pocztą tradycyjną – NFZ dopuszcza wysłanie wypełnionego wniosku za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej, jednak trzeba liczyć się z dodatkowym czasem oczekiwania na ten dokument;
w systemie ePUAP – poprzez złożenie właściwej dyspozycji;
za pośrednictwem skrzynki mailowej – wystarczy uzupełnić formularz, wykonać jego skan i przesłać na wskazany adres.

Długość ważności tego dokumentu jest uzależniony od statusu osoby ubiegającej się o EKUZ. Osoby, które są ubezpieczone bezterminowo, np. emeryci otrzymują dokument, który jest ważny przez 5 lat. W przypadku studentów i osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz przedsiębiorców karta jest ważna 12 miesięcy. Najkrócej, ponieważ tylko 2 miesiące, EKUZ jest ważny w przypadku osób bezrobotnych.

Podsumowanie: czy warto korzystać z karty EKUZ?

Bez względu na zakres możliwości z pewnością warto przed wyjazdem na wakacje wyrobić kartę EKUZ. Wyjeżdżając na wymarzony urlop, nikt nie bierze pod uwagę niespodziewanych zdarzeń. A jednak ryzyko wystąpienia urazu lub nagłej choroby jest zawsze takie samo. Pamiętaj, że planując wakacje za granicą, warto wyrobić kartę nieco wcześniej. W okresie letnim, gdy wyjazdy są najbardziej powszechne, w niektórych wydziałach NFZ w Polsce na odbiór tego dokumentu trzeba czekać nawet przez 3 dni. Warto tę kwestię uwzględnić, planując wyjazd.

Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnej firmy, która pomoże Ci dokonać niezbędnych formalności przed planowanym wyjazdem zagranicznym, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Po więcej cennych porad zajrzyj na naszego firmowego bloga. Z nami życie staje się proste!