Delegowanie pracowników do wykonywania swoich obowiązków poza granicami Polski dla wielu firm stało się już normą. Poza zapewnieniem miejsca do pracy, właściwych warunków mieszkaniowych, aż wreszcie – odpowiedniego wynagrodzenia. Na barkach znacznej grupy polskich przedsiębiorców spoczywa również obowiązek zagwarantowania właściwej ochrony ubezpieczeniowej.

Zaświadczenie A1 umożliwia pracownikom za granicą pozostanie pod polskim systemem ubezpieczeń społecznych. To proste rozwiązanie ułatwiające pracę międzynarodową.

Ale co zrobić, jeśli uzyskanie tego rodzaju zaświadczenia jest trudne lub niemożliwe, albo z pewnych względów Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na jego cofnięcie? Wówczas z pomocą przychodzi tzw. porozumienie wyjątkowe. Czym jest, do czego służy, jak je uzyskać, a dodatkowo, z jakimi benefitami się ono wiąże? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części poniższego artykułu.

Porozumienie wyjątkowe – co to takiego?

Porozumienie wyjątkowe dotyczy osób czasowo przebywających na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Jest to specjalny rodzaj dokumentu, którego zadaniem jest utrzymanie stosunku polskiego ustawodawstwa. Nawet jeśli wybrany pracownik wykonuje swoją pracę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

W praktyce oznacza to więc, że osoba ubezpieczona w Polsce nie zostanie objęta polskimi ubezpieczeniami. Zamiast tego – obejmie ją odpowiednia ochrona oferowana przez wybrany kraj członkowski.

Porozumienie wyjątkowe znajduje swoje zastosowanie w określonych okolicznościach. Doskonałym przykładem jest sytuacja, gdy pracownika oddelegowuje się do pracy za granicą na więcej niż 24 miesiące. Ponieważ ochrona w Polsce obowiązuje tylko do 2 lat, takie porozumienie zapewnia pracownikowi ochronę ubezpieczeniową obowiązującą w tym państwie.

Jak uzyskać porozumienie wyjątkowe?

Warto nadmienić, że porozumienie wyjątkowe jest zawierane międzynarodowo – pomiędzy odpowiednimi instytucjami (w Polsce jest nią ZUS). Obowiązek złożenia wniosku o jego zawarcie spoczywa bezpośrednio na barkach zainteresowanej osoby.

Cała procedura polega więc na wykonaniu 3 kroków:

  • Po pierwsze – należy złożyć stosowny wniosek do odpowiedniego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego treść powinna zawierać takie informacje, jak: nazwa firmy, numery NIP oraz REGON, wskazywać okres obowiązywania porozumienia wyjątkowego, a także określać typ i specyfikę działalności gospodarczej. Warto wzbogacić ją również o właściwe uzasadnienie.
  • Po drugie – po jego przyjęciu ZUS nawiąże kontakt z adekwatną instytucją wybranego kraju członkowskiego.
  • Po trzecie – trzeba oczekiwać na decyzję (zazwyczaj około kilku miesięcy).

W wielu sytuacjach taka decyzja może być pozytywna, jednak w określonych przypadkach może zakończyć się także odmową zawarcia porozumienia wyjątkowego.

Potrzebujesz wsparcia osób, które pozwolą Ci na sprawne i szybkie załatwienie wszelkich formalności?

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu właściwych efektów, a dodatkowo nie chcesz tracić czasu i nerwów na wizyty w urzędach, to z pewnością zainteresuje Cię usługa outsourcingu spraw urzędowych. W ramach działań naszego biura zapewniamy kompleksowe wsparcie przedsiębiorców, którzy zamiast zajmować się dokumentami, chcą skupić się na tym, na czym znajdą się najlepiej, czyli swoich biznesach. Zachęcamy do kontaktu, podczas którego nasi doradcy przedstawią Ci wszelkie szczegóły współpracy. Napisz lub zadzwoń, aby dowiedzieć się więcej, otrzymać całkowicie darmową wycenę, a także – niezobowiązującą ofertę. Zapraszamy!