Skomplikowane i nieustannie zmieniające się przepisy prawne sprzyjają popełnianiu błędów podczas zatrudniania cudzoziemców. Te z kolei oznaczają dla pracodawcy poważne konsekwencje – zarówno finansowe, jak i prawne. Czego się wystrzegać, aby uniknąć problemów?

Błędy w zatrudnianiu obcokrajowców

Błędy w zatrudnianiu obcokrajowców to nie tylko nieprawidłowości związane z niedotrzymaniem ustawowych terminów, brakami w dokumentacji czy złożeniem jej do niewłaściwych urzędów, ale także szereg błędów wynikających z niewiedzy lub mylnych przekonań. Do najczęstszych przewinień pracodawców w tym względzie można zaliczyć:

  • akceptowanie dokumentów od byłego pracodawcy – często bywa tak, że karta pobytu, wystawiona kandydatowi w ramach poprzedniego zatrudnienia, zostaje uznana przez nowego pracodawcę, który nie podejmuje wówczas działań w celu wyrobienia nowej;
  • paszport biometryczny – pracodawcy często podpisują z pracownikiem umowę o pracę bazując na tym, że paszport biometryczny uprawnia cudzoziemca do legalnego pobytu na terenie Polski. Wiele z nich nie ma jednak świadomości, że uprawnia jedynie przez okres maksymalnie 90 dni, a decydując się na złożenie do Powiatowego Urzędu Pracy wniosku o wydanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, pracodawca dokonuje zatrudnienia na czas dłuższy niż 90 dni;
  • zbyt wczesne podpisanie umowy – częste są sytuacje, w których pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę nawet tego samego dnia, w którym złożył do Powiatowego Urzędu Pracy wniosek o wydanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, nie czekając na informację zwrotną z urzędu;
  • respektowanie wizy wydanej z racji zezwolenia typu A – zatrudnienie i zgłoszenie pracownika do ZUS na tej podstawie wiąże się z konsekwencjami w postaci kary finansowej dla firmy i z konsekwencjami dla pracownika – w postaci jego deportacji z kraju.

Kontrole i kary

Nieprawidłowe zatrudnianie obcokrajowców, niezależnie od tego czy dokonywane jest świadomie czy w wyniku niewiedzy, przeoczenia lub błędnego rozumienia przepisów prawnych, podlega karze. Najsurowsze z kar mogą uszczuplić budżet firmy nawet o 30 tysięcy złotych, a samego pracodawcę narazić na karę pozbawienia wolności. Podstawę do przyznania kary stanowi negatywny wynik kontroli. Warto mieć na uwadze, że kontrola legalności i prawidłowości zatrudnienia cudzoziemca może być dokonana w dowolnej chwili i bez wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy. Organem kontrolującym może być ZUS, Urząd Skarbowy, Straż Graniczna czy też Główny Inspektorat Pracy. Dane pokazują, że tylko w pierwszym kwartale 2020 roku poczynione kontrole doprowadziły do ukarania ponad 15 tysięcy przedsiębiorstw.

Jak zyskać pewność, że zatrudniamy obcokrajowca legalnie i prawidłowo? Wszelkie formalności związane z zatrudnieniem najlepiej powierzyć firmie, która specjalizuje się w tym zakresie, np. firmie Voal. Jeśli proces zatrudniania mamy już za sobą, można zlecić jej wówczas audyt, który wykryje ewentualne błędy.

Dziękujemy za wysłanie zapytania!

Dzień dobry! 

Potwierdzamy, że otrzymaliśmy Twoją wiadomość. Staramy się odpowiadać jak najszybciej. Nasz konsultant wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W sprawach pilnych, jesteśmy do Twojej dyspozycji:

e-mail: mywork.biuro@gmail.com
tel: +48 575 840 252

Pracujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00 – 16:00.

Pozdrawiamy
Zespół My-work