Zezwolenie na pracę typu D
Zezwolenie typu D jest przeznaczone dla cudzoziemców, którzy są zatrudnieni przez zagraniczne przedsiębiorstwo, nieposiadające swojej placówki na obszarze Polski. Obcokrajowiec jest wysyłany do Polski w celu świadczenia usług o charakterze tymczasowym i okazjonalnym, nazywanych również usługami eksportowymi. W celu uzyskania zezwolenia typu D pracodawca musi złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania zezwolenia na pracę typu D?
- Wypełniony formularz wniosku o wydanie zezwolenia na pracę;
- Oświadczenie dotyczące karalności, podpisane przez pracodawcę, zgodnie z określonymi wymogami w ustawie;
- Kopia zapisanych stron paszportu cudzoziemca;
- Potwierdzenie opłaty wnioskowej w wysokości 200 zł za każdy złożony wniosek;
- Umowa dotycząca świadczenia usługi na terenie Polski;
- Oryginał pełnomocnictwa dla osoby upoważnionej do reprezentowania pracodawcy zagranicznego w Polsce;
- Dokument potwierdzający status prawny, formę lub charakter działalności prowadzonej przez pracodawcę zagranicznego.
Należy pamiętać, że dokumenty muszą być podpisane przez pracodawcę zagranicznego. Ponadto wysokość wynagrodzenia przysługującego cudzoziemcowi za pracę nie może być niższa o więcej niż 30% od aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
W przypadku przedłużenia zezwolenia na pracę typu D pracodawca musi złożyć pisemny wniosek nie wcześniej niż 90 dni i nie później niż 30 dni przed upływem ważności obecnego zezwolenia. Wniosek o przedłużenie zezwolenia wymaga takiego samego zestawu dokumentów, jak wniosek o pierwsze zezwolenie.