Ciągłe zmiany w przepisach sprawiają, że trudno jest nadążyć za tym, co jest jeszcze aktualne w przepisach, a co już przeszło do lamusa. Jeśli borykasz się z problemami kadrowymi, a w Twojej firmie brakuje rąk do pracy, skorzystaj z przychylnych przepisów i zdecyduj się na zatrudnienie Ukraińców. Po 24.02.2022 roku przepisy nie są już tak zawiłe, jak dotychczas, dlatego warto skorzystać z dodatkowych ułatwień. Sprawdź, na co możesz liczyć!

Szukasz pracowników do swojej firmy? Sprawdź, jak zatrudnić Ukraińca po 24.02.2022 roku.

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia Ukraińców w 2022 roku


Wojna za naszą wschodnią granicą sprawiła, że po długich latach utrudnień pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie pracowników z krajów trzecich, mogą korzystać z uproszczonych przepisów. To ogromne ułatwienie, a skrócone procedury są ukłonem zarówno w stronę uchodźców wojennych, jak i potencjalnych właścicieli firm. Każdy, kto przekracza granicę ukraińsko-polską przez prowadzone na terenie Ukrainy działania wojenne, może przebywać w Polsce legalnie od 24 lutego 2022 roku. Ustawodawcy uznali wówczas, podpisując dokumenty w trybie przyspieszonym, że obywatele Ukrainy mogą pozostać legalnie na terenie Polski przez 18 miesięcy od rozpoczęcia pierwszego dnia wojny.

Obecnie każdy Ukrainiec, który ma ważny tytuł pobytowy i przebywa legalnie na terenie naszego kraju lub trafił do Polski przez działania wojenne i wyraża chęć pozostania w Polsce, może podjąć pracę w naszym kraju. Pracodawcy mają do wyboru dwa rodzaje umów:

  • Umowę-zlecenie — czyli dokument, który dokładnie określa miejsce wykonywania pracy, termin jej wykonania, wynagrodzenie oraz wszystkie niezbędne zasady, które określają współpracę pomiędzy stronami.
  • Umowę o pracę — w treści tego dokumentu powinno być zawarte między innymi miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie, rodzaj wykonywanych czynności, wszystkie składniki wynagrodzenia oraz data rozpoczęcia wykonywania pracy.

Warto również wiedzieć, że do legalnej pracy na terenie Polski oprócz uchodźców wojennych mają również prawo ich małżonkowie, którzy mają pochodzenie inne niż ukraińskie.

Wykorzystaj potencjał kadry z Ukrainy. Sprawdź, jak po zmianie przepisów zatrudnić obcokrajowca


Specustawa, która została podpisana w lutym 2022 roku, obejmuje obywateli sześciu krajów. Jej celem jest pomoc obywatelom państwa, które doświadcza działań wojennych. Po przekroczeniu granicy obywatel tego kraju może podjąć legalną pracę na terenie Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Jedynym niezbędnym dokumentem, który powinien on mieć, jest zezwolenie na pobyt czasowy. To właśnie ten dokument zwalnia Ukraińców, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu wojny, z ubiegania się o zezwolenie na pracę.

Reasumując: każdy Ukrainiec ma prawo do legalnego zatrudnienia na terenie Polski w ramach jednej z trzech poniższych opcji:

  • przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z artykułem 2 ust. 1 lub przebywa w naszym kraju legalnie,
  • jest zarejestrowany w polskim urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca zatrudnienia,
  • na podstawie zgłoszenia do Ochotniczych Hufców Pracy w przypadku osób pomiędzy 15 a 25 rokiem życia.

Podsumowanie: wspieraj rozwój swojej firmy, zatrudniając Ukraińców!


Zatrudnianie uchodźców wojennych to z pewnością dla Ukraińców ogromna szansa na normalne życie w kraju, w którym nie są prowadzone działania wojenne. Dzięki zatwierdzonej specustawie obywatele atakowanego kraju mogą mieszkać i legalnie pracować bez dodatkowego stresu w postaci bombardowań. To niewątpliwie duża szansa dla wielu ludzi, którzy zostali bez dachu nad głową. Jednak takie ułatwienia to również niepowtarzalna okazja dla polskich firm, które od dłuższego czasu borykały się z brakiem rąk do pracy. Przedsiębiorcy często postrzegają taki ruch rządzących, jako szansę na rozwój swoich firm. Bez wątpienia podpisana w lutym ustawa specjalna to obopólna korzyść dla wymienionych stron.

Jeśli zależy Ci na zatrudnieniu obywateli z Ukrainy, ale nie masz czasu na dopełnienie niezbędnych formalności, zaufaj ekspertom z doświadczonego biura i zdecyduj się na współpracę z najlepszymi. Skontaktuj się z nami https://my-work.pl/ , by poznać więcej szczegółów o legalnym zatrudnianiu obcokrajowców.