Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który pozwala na korzystanie z opieki medycznej w innym kraju niż nasz ojczysty. Za jego sprawą będziesz uprawniony do pomocy zdrowotnej w ramach ogólnodostępnego systemu zdrowia na takich samych zasadach, jak miejscowi obywatele kraju, w którym aktualnie przebywasz. Jest to niezwykle ważny dokument dla każdego podróżującego po Europie. Ale dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ – gdzie obowiązuje?

Osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym lub uprawnione do finansowania opieki medycznej z funduszy publicznych mają możliwość bezpłatnego leczenia zarówno w kraju, jak i za granicą. Karta EKUZ honorowana jest przez:

 • państwa Unii Europejskiej,
 • Islandię
 • Liechtenstein
 • Norwegię
 • Szwajcarię
 • Wielką Brytanię
 • Irlandię
Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej na podstawie karty EKUZ w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii oraz Danii, musisz jednak spełniać jeden z poniższych warunków:

 • Być obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
 • Być osobą bez państwową lub uchodźcą, która mieszka i podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego Unii Europejskiej, albo być członkiem rodziny takiej osoby.

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Bezpieczeństwo w trakcie podróży

Podczas podróży, niezależnie od celu i długości trwania wyjazdu, zawsze istnieje ryzyko zachorowania lub wypadku. Dlatego tak istotne jest posiadanie karty EKUZ. Gwarantuje ona dostęp do opieki medycznej na takich samych warunkach, jakie obowiązują w danym kraju dla jego własnych obywateli.

Wygodna podróż po Europie
Posiadanie karty EKUZ to nie tylko kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego, ale także komfortu podróżowania. Dzięki niej nie musisz martwić się o nieprzyjemne niespodzianki związane z ewentualnymi kosztami leczenia. Karta EKUZ zapewnia ci spokój i poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży.
Dostępność usług medycznych na wysokim poziomie
Korzystając z karty, masz pewność, że w razie potrzeby otrzymasz profesjonalną opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Szpitale i kliniki w krajach europejskiego obszaru gospodarczego są znane z wysokiej jakości świadczonych usług. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że leczenie za granicą będzie mniej skuteczne niż w Polsce.
Bezproblemowa procedura uzyskania karty

Warto również podkreślić, że procedura uzyskania karty EKUZ jest stosunkowo prosta i nie wymaga skomplikowanych formalności. Istnieje możliwość złożenia wniosku o otrzymanie karty ekuz online lub osobiście w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, podać kilka niezbędnych informacji i otrzymasz kartę pocztą. Cały proces jest darmowy, co stanowi dodatkowy atut tej karty.

Karta EKUZ jak wyrobić? Online, osobiście czy pocztą tradycyjną?

Możesz złożyć podanie o uzyskanie Karty EKUZ:

 • osobiście w jednym z oddziałów lub placówek NFZ. W tym przypadku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymasz od ręki.
 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP
  z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta
 • pocztą tradycyjną – na adres placówki lub delegatury NFZ
 • pocztą elektroniczną, jednak wyłącznie w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.
Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?
Karta EKUZ – ile ważna

Pracujący lub prowadzący działalność gospodarczą otrzymują Kartę EKUZ na okres 3 lat. Dzieci i młodzież, uprawnione do EKUZ, dostaną kartę, która obowiązuje do momentu ukończenia 18 roku życia. Natomiast emeryci, którzy osiągnęli wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), otrzymają Kartę EKUZ ważną aż przez 20 lat.

Europejska Karta Zdrowia – co obejmuje w Polsce i za granicą?

Zakres opieki medycznej zapewnianej przez Kartę EKUZ jest ograniczony. Obejmuje on jedynie leczenie:

 • nagłe i nieplanowane,
 • w ramach ogólnodostępnego systemu zdrowotnego,
 • zgodnie z zasadami obowiązującymi dla obywateli danego kraju.

Podczas każdej wizyty w placówce medycznej musisz okazać swoją Kartę EKUZ. To lekarz, który cię przyjmuje, będzie podejmować decyzje dotyczące niezbędnych świadczeń, biorąc pod uwagę twój stan zdrowia oraz czas trwania planowanego pobytu.

MY WORK – twój klucz do bezpiecznej pracy za granicą!

Legalizacja zatrudnienia oraz załatwianie różnorodnych formalności stanowi niezbędny etap podczas poszukiwania pracy za granicą. Firma MY WORK specjalizuje się w świadczeniu pomocy w tych kwestiach. Dzięki ich profesjonalnej pomocy, podróżowanie i praca za granicą może stać się o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Zapraszamy do odwiedzenia ich strony i zapoznania się z zakresem ich usług!